• Globális szállítás
  • Biztonságos fizetés
  • Szeretjük a kosárlabdát!

ASSISTANT IN FINANCE

Grosbasket is a specialized store that offers best basketball equipment from top brands and creates unique activations for our basketball community.

We are expanding our team and looking for an efficient and effective assistant in finance. If you’re interested in finance and basic accounting knowledge and have great communication skills than this job is for you!

Read below, how you can become a new member of our team!

Your tasks:

  • Preparing of incoming invoices and other documentation for accounting department
  • Bookkeeping of payments (bank payments, payments with credit cards other payments)
  • Overview on open invoices and reconciliation of Open Items with suppliers and customers
  • Preparing plan of payments and having control on open invoices
  • Communication with suppliers and customers (about invoices, payments, and open items)
  • Communication with accounting department and headquarter finance department
  • Execution of general administrative tasks (working schedule, working hours, travel expenses etc)
  • Overview on legal topics (contracts, employment etc)
  • Overview on inventory and warehouse processes
  • Cooperation with sales team and support them in services of Professional Consulting and Sales to our valued Customers

Our expectations:

  • At least 3 years of experience on similar work position in finance or accounting
  • Good knowledge in administrative finance, documentation of human resources and other business correspondence
  • Very accurate, organized, reliable and proactive
  • Very good communication skills also in English (Verbal and written)
  • Positive attitude to work and life and flexible
  • Used to work in international business environment

What we offer:

  • Personal and professional development
  • Positive and motivated Hungarian and international team
  • Competitive earnings
  • Comprehensive learning process

Working hours:

  • Monday-Friday, morning

Employment Type:

  • Full-time / part-time with 6 months’ probation period

Application:

  • 2022.03.31.

Send us your English and Hungarian resume/CV to email: [email protected] with written job subject and name.

ÉRTÉKESÍTŐ MUNKATÁRS

Mi, a Grosbasket egy kosárlabda felszerelésekre specializált cég vagyunk, olyan márkákkal mint Nike, Air Jordan, Adidas, Under Armour, McDavid, K1X, SKLZ, New Era, stb… A Grosbasket-et olyan céllal alapítottuk, hogy a kosarasokat a legjobb felszerelésekkel lássuk el, amikkel a játékosok fejlődhetnek, és elérhetik céljaikat. Ismervén a kosárlabda piacot, a mi professzionál hozzáállássunkkal, elkötelezettségünkkel, szenvedélyünkkel és víziónkkal, részei szeretnénk lenni annak a kosárlabda közösségnek, amit azok alkotnak, akiket megérintett a kosárlabda szeretete bármilyen oldalról.

Feladataid:

  • Tanácsadás és értékesítés
  • Termékelhelyezés az üzletben
  • Termékfeltöltés és elrendezés
  • Leltár folyamatok, raktár folyamatok ismerete
  • Áruátvétel
  • Segítség online rendelések elkészítésében

Elvárásaink:

  • Kereskedelmi vagy vevőszolgálati tapasztalat
  • Igaz szerelem a kosárlabda iránt, jártasság a kosárlabda világában
  • Szeress csapatban dolgozni a pályán és azon kívűl is
  • Olyan kollégát keresünk, aki önállóan is tud dolgozni, szorgalmas és megbízható
  • Nyitottság, pozitív hozzáállás, rugalmasság, jó kommunikációs készség
  • Angol nyelvtudás

Amit Mi Ajánlunk:

  • Átfogó betanulási folyamat
  • Ösztönző munkakörnyezet
  • Családi vállalkozás biztonsága
  • Előrelépési lehetőség
  • Versenyképes kereset

Munkaidő:

  • Hétfőtől-Szombatig, délelőtt/délután, előzetes beosztás alapján

Foglalkoztatás Típusa:

  • Teljes munkaidő/részmunkaidő, 3 hónap próbaidővel

Jelentkezési Határidő:

Küldd el nekünk angol és magyar nyelvű önéletrajzodat a [email protected] e-mail címre tárgy és név megadásával.